top of page

Fissür örtücü nedir?

Diş çürüklerini önlemek için uygulanan fissür örtücüler, özellikle çürüme riski yüksek arka bölgedeki azı dişlerinin çiğneme yüzeylerindeki çukurcuklara (fissürlere) yerleştirilen akıcı kıvamdaki dolgu malzemeleridir.

Fissür örtücüler diş çürüklerini nasıl önler?

‘Fissür’ denilen anatomik oluşumlar içerisinde kalan besin artıkları bakteriler tarafından asit üretimine neden olur ve dişler çürümeye başlar. Fissür örtücüler, fissür denilen bu çukurcukları kapatarak bakteri ve besin birikimini önler ve çürük oluşumunu engeller.

Fissür örtücüler hangi dişlere uygulanır?

Diş çürükleri genellikle azı dişlerinin, çiğneyici yüzeylerinde bulunan "fissür" denilen oluklarda meydana gelir. Fissür örtücüler ile olukların üzeri kapatılıp, o bölgeye yemek artıklarının birikmesi engellenerek çürük başlaması önlenir. Bu işlem henüz çürük başlamamış olan, tüm süt ve sürekli azı dişlerine uygulanmaktadır.

Fissür örtücüler hangi yaşta uygulanır?

Diş koltuğuna oturmaya başlamış, özellikle 4 yaş ve üstü tüm çocukların çürümemiş olan tüm süt azı dişlerine uygulanmaktadır. Ayrıca 6- 7 yaşında süt azı dişlerinin arkasından süren ömür boyu ağzında kalacak olan kalıcı azı dişlerine (6 yaş dişleri) uygulanmaktadır.

Fissür örtücü uygulamasını yaptırmak gerekli mi?

Örneğin; 6 yaşında bir çocuğun ağzında 8 tane süt azı dişi bulunmaktadır ve değişme yaşı 11- 12’dir. Bu durumda 6 sene daha ağızda kalması gerekmektedir. Böyle bir durumda süt azı dişleri sağlıklı ve çürüksüz bir şekilde fissür örtücüler ile korunmaktadır. Ayrıca 6- 7 yaşlarında süt azı dişlerinin arkasından kalıcı azı dişleri (6 yaş dişleri) sürmektedir. Ömür boyu ağızda kalacak olan azı dişlerine yapılan fissür örtücüler ile dişlerin sağlıklı ve çürüksüz kalması sağlanmaktadır. Önemli olan çürüksüz olan dişleri fissür örtücüler ile sağlıklı ve çürüksüz bir şekilde korumaktır.

Fissür örtücü uygulaması nasıl yapılır?

Flor içeren akışkan bir madde olan ‘fissür örtücüler’ arka dişlerin üzerinde görülen oluk ve çukurcuklara yumuşak bir fırça ile sürülerek, ışıklı bir cihazın sertleştirilmesi sayesinde mine üzerindeki oluklar örtülerek diş minesinin direnci arttırılır ve dişin üzerinde yemek artıklarının birikimi engellenir. Bu uygulama, her diş için 2 dakikalık sürede, dişte herhangi bir oyma, kavite açma işlemi yapılmadan tamamen ağrısızdır.

Fissür örtücü uygulaması ne kadar süre dişleri korur?

Fissür örtücü uygulaması senelerce dişleri korumaktadır. Bunun için 4- 6 ayda bir düzenli diş muayenesine gidilmeli, ağız hijyenine özen gösterilmeli ve çok sert gıdalar yemekten kaçınmak gerekmektedir.

 

fissür örtücü

Dr.Dt Gözde Işıksal Pekdemir

bottom of page